Asia Fruit Logistica 2023, helaas geteisterd door stortregens op de laatste dag, vond opnieuw plaats in Hong Kong. Het was er druk, toch een indicatie van de krachtige economie in Asia Pacific. De groente- en fruitsector is er groeiend, zelfs met verbijsterende cijfers, wat ondenkbaar is op het ‘oude continent’. "Bovendien, en eindelijk!," schrijft Stipa, "veel plastic op de beurs."
Klik hier voor een overzicht van plastic verpakkingen op de beurs
Mauro Stipa, sales manager bij het Italiaanse ILIP steekt zijn enigszins controversiële mening over plastic verpakkingen niet onder stoelen of banken: "rPET-verpakkingen zijn in deze markten nooit "gedemoniseerd" geweest. De toegevoegde waarde ervan wordt erkend. Telers klagen er niet over de lage prijzen van de retail, ook al omdat de e-commerce van groenten en fruit voortdurend toeneemt. Om een antwoord te vinden op de klimaatextremen, heeft de Aziatische consument de import (zelfs intercontinentaal) van AGF nodig: lokale teelt zal nooit alleen in staat zijn om aan de enorme vraag van deze landen te voldoen."
"Het is het perfecte scenario voor gerecyclede plastic verpakkingen. In deze regio is er geen sprake van een obsessieve focus op verpakking, maar eerder op de inhoud. En de keuze om groenten en fruit te kopen hangt af van: 1) een scherpe prijs; 2) hygiëne/kwaliteitsgarantie; 3) gezondheidsbeleving; en pas op de laatste plaats 4) aandacht voor het milieu (bron: Nielsen IQ Asia - zie slide hieronder, zoals gepresenteerd tijdens het Asiafruit Congress)."
"Als dit het (overheersende) bedrijfsmodel van de APAC-landen is, waarom blijven EU-politici dan een toeleveringsketen ‘lastigvallen’ die al een tijdje lijdt?", vraagt Mauro Stipa zich af. "Belastingen en restricties op plastic zijn een last op de schouders van de gemeenschap; in Azië wordt echter het individu dat vervuilt gestraft (wie in Singapore rookt, riskeert de gevangenis). En als plastic in Europa volledig zou worden geëlimineerd, zouden er nog steeds miljoenen tonnen worden gebruikt in Azië (of Afrika, of Zuid-Amerika), terwijl onze AGF-bedrijven hun concurrentiekracht zouden blijven verliezen ten gunste van deze dynamische en agressieve nieuwkomers."
"Buy now/deliver now: dit is de "mantra" van uitstekende bedrijven zoals Pagoda (https://www.pagoda.com.cn/en). Als we niet beginnen met het elimineren van valse percepties en nutteloze beperkingen, zal onze AGF-toeleveringsketen nooit in staat zijn om te concurreren met, of zich te verdedigen tegen, dit soort giganten."