Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Kleine oogst Franse peren

Goede oogst Franse appelen na drie jaar tekort

In aanwezigheid van 170 marktdeelnemers uit de appel- en perensector heeft de Franse Nationale Vereniging van Appelen en Peren (de ANPP) bij de lancering van het seizoen op 31 augustus de oogstramingen en vooruitzichten voor seizoen 2023/2024 bekendgemaakt. Na 3 jaar van tekorten laat 2023 eindelijk weer een positieve dynamiek zien, met een veelbelovende markt.

De perenopbrengsten zijn dit jaar gedaald, maar deze zijn in alle Europese landen en met name in Italië klein, iets dat ten aanzien van de afzet gunstige gevolgen zou moeten hebben voor de Franse peren.

Zeer mooie appelopbrengsten
Na in 2022 als gevolg van de stijgende teeltkosten en de slechte weersomstandigheden een moeilijk seizoen te hebben gehad, ziet het er dit jaar voor de appel veelbelovend uit. "Geen enkel groot weersrisico heeft de appelboomgaarden dit jaar getroffen," vertelt Vincent Guérin. De kwaliteit, de maten, het suikergehalte en de smaak bevinden zich allemaal op het juiste niveau. Volgens de voorzitter van de ANPP Daniel Sauvaitre "ziet de oogst van 2023 er goed uit en zullen consumenten naar alle waarschijnlijkheid zowel wat betreft de kwantiteit als de kwaliteit zeer tevreden zijn."

In het nieuwe seizoen wordt een totaal van 1,5 miljoen ton aan opbrengsten verwacht, 8% groter dan in 2022 en 10% groter dan het driejarig gemiddelde (120.000 ton meer dan de geoogste hoeveelheden van de afgelopen 3 jaar). Vincent Guérin legt uit dat de opbrengsten "overvloediger zijn dan die in voorgaande jaren en dat deze qua hoeveelheden dicht in de buurt komt van de hoeveelheden van een normaal jaar, maar dat het volledige teeltpotentieel nog niet is bereikt."

Franse appeloogst 2023

Zowel op de Franse markt als op de exportmarkt zouden Franse appelen moeten kunnen profiteren van de "ietwat kleine Europese opbrengsten van dit jaar (11,4 miljoen ton volgens Prognosfruit, tegenover een teeltpotentieel van 14 miljoen ton), van een markt zonder overdrachtsvoorraden en van een reeds grote exportvraag."

Cijfers voor de internationale rassen
Het ras Golden bereikt naar alle waarschijnlijkheid een opbrengst van 358.000 ton (+10,8%, gerekend vanaf 2022), Gala bereikt naar alle waarschijnlijkheid een opbrengst van 279.000 ton (+6,9%, gerekend vanaf 2022) en Granny Smith bereikt naar alle waarschijnlijkheid een opbrengst van 139.000 ton (+2%, gerekend vanaf 2022).

Cijfers voor de clubrassen
Bij de clubrassen daalt de opbrengst van Cripps Pink met 163.000 ton, 14,2% ten opzichte van die van 2022. Dit duidt op een terugkeer naar stabiliteit na een zeer grote opbrengst vorig jaar, maar met een veel betere verpakkingsgraad dan die van vorig jaar. De opbrengst van Juliet stijgt dit jaar met 15%. De opbrengst van 'gebied gebonden' rassen (het Belchard-ras, het Chantecler-ras, het Reinette grise du Canada-ras en het Reine des reinettes-ras) stijgt lichtjes (+2% ten opzichte die van 2022).

Wisselend jaar voor de peer: -28,6%, gerekend vanaf 2022
De cijfers van 2022 waren goed, maar toch daalt de verkoop van Franse peren dit jaar met 28,6% ten opzichte van die van 2022 en met 6,8% ten opzichte van het driejaarlijkse gemiddelde. Deze daling wordt toegeschreven aan het fenomeen van de wisselvallige vruchtdracht en is een direct gevolg van de hittegolf van vorig jaar.

© Vergers écoresponsables

Franse perenopbrengsten van 2023
De opbrengstdaling treft alle rassen, maar Guyot (-45,2%) en Doyenné du Comice (-38%) zijn dit jaar het zwaarst getroffen.

Franse perenoogst 2023

Er wordt een opbrengst van in totaal 105.000 ton aan Franse peren verwacht. Deze verwachting is geheel in lijn met de over het algemeen kleine Europese oogst (van naar verwachting 1,75 miljoen ton) en de met name een zeer sterke opbrengstdaling voor Italië. Niettemin zou deze situatie gunstig moeten zijn voor de Franse peer, die te maken heeft met een duidelijke markt die bevorderlijk is voor de promotie van nieuwe rassen en dus voor een goede verkoop.


© Vergers écoresponsables


© Vergers écoresponsables