Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

"Zagora is dit jaar te vroeg begonnen aan het watermeloenenseizoen"

Het Marokkaanse watermeloenenseizoen is halverwege. De oogst in Zuid-Marokko is al voorbij en het is nu de beurt aan het westen en noorden van het land. Mehdi Benchekroun, CEO van DMB & Co, blikt terug op de eerste seizoenshelft.

"Vanaf april kwamen er watermeloenen uit Zuid-Marokko op de markt, met name uit Zagora, Taroudant, Marrakech en Agadir. Vraag en prijzen fluctueerden sterk. Ondanks zorgen vóór de start van het seizoen, was er geen tekort aan product. Speculatie over de beschikbare volumes en het aangekondigde tekort zorgden ervoor dat de prijzen aan het begin van het seizoen stegen tot € 0,65-0-75 per kilo, maar al snel namen ze een duikvlucht tot € 0,28 een week later."

Tijdens de eerste weken van het seizoen was de markt rustig en ontbrak de vraag. "Dit kwam door het koude weer in Europa in april en mei. De vraag bleef achter tot eind mei. Pas toen de temperaturen in juni opliepen, verbeterde de vraag. Door de hittegolf die Europa zo'n tien dagen geleden trof, herstelde de vraag tot een normaal niveau. Voor de rest van het seizoen verwachten we dat de vraag zal toenemen en dat de prijzen geleidelijk zullen stijgen."

"De vraag was in de tweede helft van juni zo sterk dat Marokkaanse watermeloenen Rusland bereikten, ondanks de sterke concurrentie uit Griekenland en Turkije. Een andere indicatie is dat Europese kopers bereid waren vooruit te betalen, wat onmogelijk zou zijn geweest als de vraag normaal was geweest in Europa", voegt Benchekroun toe.

Al met al vindt de exporteur de start van het seizoen geen succes. "Het seizoen begon met te veel speculatie over volumes en prijzen, met als resultaat dat de markt werd overspoeld met buitensporige hoeveelheden. De watermeloenen werden geëxporteerd tegen te lage prijzen. Ik denk dat Zagora en de andere zuidelijke regio's het seizoen te vroeg beginnen, wanneer het nog te koud is in de bestemmingslanden. Maar het weer kon evengoed ook beter zijn geweest, en dan zouden de telers uit Zagora de jackpot hebben gewonnen. Je weet het nooit en dit jaar is het verkeerd uitgedraaid voor de telers."

De regio's Gharb, rond Kénitra in het westen van het land, en Loukous, rond Larache in het noorden, beginnen binnenkort met de oogst en zullen met behoorlijke volumes op de markt komen. "Telers in Gharb en Loukous zullen profiteren van de stijgende vraag, mits de temperaturen hoog blijven in Europa en Marokko", zegt Benchekroun. "Men mag niet vergeten dat de binnenlandse markt, die de watermeloenen gretig afneemt, ook een belangrijke bijdrage levert aan het succes. Zelfs in Europa worden Marokkaanse watermeloenen, die grote maten en pitjes hebben, op grote schaal geconsumeerd door mensen met een Marokkaanse achtergrond, terwijl andere consumenten de voorkeur geven aan kleine pitloze watermeloenen uit Spanje."

"Als het warm weer blijft, kan het seizoen net zo lang duren als nodig is", voegt Benchekroun toe. "Normaal loopt de export door tot eind augustus, maar vorig jaar waren er nog volumes beschikbaar tot en met september."

"Bij DMB & Co hebben we ervoor gekozen om geen watermeloenen te exporteren toen de markt onstabiel was en de vraag zwak was, want die situatie is nadelig voor exporteurs. Wij betreden de markt de komende dagen met concurrerende prijzen dankzij onze kostenbeheersing. We maken gebruik van transport over zee, wat de verzendkosten aanzienlijk verlaagt. De kwaliteit staat buiten kijf. Er gaat niets boven het eten van een zoete, sappige, verse Marokkaanse watermeloen bij 40 graden", besluit de exporteur.

Voor meer informatie:
Mehdi Benchekroun
DMB & CO
Tel: +212 661214337 (Marokko)
mehdi.benchekroun@dmb-co.com