België: Areaal groenten en fruit beiden licht gestegen in 2009
Het areaal groenten en fruit steeg allebei lichtjes in 2009 en neemt nu 4,53 en voor fruit 2,45 procent in van het totale landbouwareaal. In absolute getallen zijn dat 30.236 hectare groenten en 16.448 hectare fruitboomgaarden. De eigenlijke areaalsstijging speelde zich af tussen 2007 en 2008: van 23.848 hectare naar 29.371 hectare in de groenteteelt en van 13.372 hectare naar 16.308 hectare in de fruitteelt. Van al de aanplantingen fruitbomen, bestaat maar liefst 6.968 hectare uit perenbomen.
De Vlaamse overheid steunde groente- en fruittelers aan het begin van de keten door voorlichting, onderzoek, financiële steun voor praktijkcentra en investeringssteun voor warmtekrachtkoppelingen en hernieuwbare energie. Het onderzoek spitste zich in 2009 toe op het milieuverkenningsrapport (MIRA) met de milieuscenario’s voor de glastuinbouw tegen 2030. Naast de Milieuverkenning 2030 voor de landbouwsector in zijn geheel, gebeurde er immers een bijkomende scenario-oefening voor de glastuinbouw vanwege het grote verbruik van water en energie binnen deze sector. Daarnaast voerde het Instituut voor Landbouw- en Visserijonderzoek (ILVO) onderzoek uit naar de veredeling van groenten om nieuwe en betere variëteiten te ontwikkelen.
Praktijkcentra die de onderzoeksresultaten vertalen naar tuinbouwers en zelf praktijkgericht onderzoek uitvoeren, konden in 2009 rekenen op 2 miljoen euro steun van het Vlaams Landbouwinvesteringsfonds (VLIF). Het geld ging onder meer naar projecten omtrent waterbesparing, reductie van gewasbeschermingsmiddelen, uitrusting voor precisielandbouw en beheersing van ziektes. Het grootste bedrag keerde het VLIF uit aan het Proefcentrum Hoogstraten (544.886 euro), gevolgd door het Provinciaal Proefcentrum voor Groenteteelt in Kruishoutem (469.796 euro).
In 2009 verleende het VLIF voor 9,55 miljoen euro steun aan 53 groentebedrijven voor investeringen met betrekking tot hernieuwbare energie. Nieuwe verwarmingsinstallaties op gas of hernieuwbare brandstoffen, warmtekrachtkoppelingen, zonneboilers en zonnepanelen komen voor steun in aanmerking. Het VLIF verleende ook investeringssteun aan fruittelers die bepaalde fruitsoorten (her-)aanplanten. In 2009 werd, gespreid over 70 dossiers, 205.000 euro subsidies toegekend voor (hoogstam) fruitbomen. Onder meer de nieuwe aanplantingen van kersen, krieken, pruimen, noten en druiven of aanplantingen van ander fruit als het gaat om een nieuwe commercieel beloftevolle variëteit, komen daarvoor in aanmerking.
Wat het vermarkten van groenten en fruit betreft, stond 2009 grotendeels in het teken van de 'All day long'-campagne. De campagne is een unieke samenwerking tussen producenten, handelaars en grootdistributie. Er waren doorlopend acties in de supermarkten en Kim Gevaert was het gezicht van de tv-campagne. Ook de Flandria-groenten kwamen dankzij tv-spots en wokacties in de aandacht.
Scholen van het kleuter- en lager onderwijs kunnen vanaf schooljaar 2009-2010 genieten van subsidies voor het verdelen van groenten en fruit. De schoolfruitactie steunt op het reeds bestaande 'Tutti Frutti' project. Als een school voor minstens 6 euro per leerling groenten of fruit aankoopt en dat gedurende minstens 30 weken verdeeld, dan kan zij rekenen op een subsidie van 4 euro per leerling.
Bron: VILT