Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Onderwatergewicht van aardappelen blijft hoog

Begin deze week werden opnieuw proefrooiingen uitgevoerd op de 16 percelen Bintjes (131 groeidagen). De gemiddelde opbrengst bedroeg 44 ton/ha (van 33 tot 53 ton/ha). Vorig jaar bedroeg de opbrengst na eenzelfde aantal groeidagen 48 ton/ha. Tussen 17 en 31 augustus is de opbrengst met 3 ton/ha toegenomen. Dit betekent een aangroei van 216 kg/ha per dag.

Gemiddeld 63% van de aardappelen zat in de grove sortering (+50mm). Het percentage grove knollen blijft lager in vergelijking met de voorbije twee jaar. In 2008 werden na eenzelfde aantal groeidagen 70% grove knollen genoteerd.
Deze opbrengsten zijn gebaseerd op een rooiing van 2 x 5 struiken per perceel. Hiervan wordt 20% afgetrokken om de verliezen als gevolg van spuitgangen en kopakkers in rekening te brengen. Als gevolg van de droge zomer zullen de verliezen waarschijnlijk lager zijn dan deze 20%. De tarra in de spuitgangen zal lager liggen in vergelijking met nattere jaren. Hierdoor kan de werkelijke opbrengst hoger zijn.

Hoog OWG, goede friet

Het onderwatergewicht blijft hoog: gemiddeld 405 g/5kg met een variatie van 353 tot 460 g/5kg. In vergelijking met half augustus is het onderwatergewicht gelijk gebleven. Deze waarden zijn duidelijk hoger dan de onderwatergewichten van de voorgaande oogstjaren. In de periode 2006-2008 bedroeg het onderwatergewicht gemiddeld 358 g/5kg na eenzelfde aantal groeidagen. Er zal zeer voorzichtig gerooid en ingeschuurd moeten worden.

De frietkleur van alle 16 percelen is alvast zeer goed (1,7).

Doorwas en afrijping

De afrijping in Vlaanderen bedroeg gemiddeld 76% met een sterkere afrijping in Oost- Vlaanderen (87%) in vergelijking met West-Vlaanderen (70%). In West-Vlaanderen is er als gevolg van later planten en/of doorwas een grotere variatie in afrijping tussen de verschillende percelen: van 33 tot 97 % afrijping. In 2008 waren de percelen op 1 september gemiddeld 66%
afgerijpt. De aardappelen hadden dan wel nog 10 groeidagen minder.
Doorwas is dit jaar relatief beperkt gebleven. Op 3 percelen was doorwas aanwezig waarbij 2 à 10% van de knollen symptomen vertonen (popperig, scheuten, secondaire knollen). Op de overige percelen werd weinig of geen doorwas waargenomen.

Wallonië: 47 ton/ha

Na gemiddeld 129 groeidagen bedroeg de gemiddelde Waalse opbrengst 47 ton/ha (met een spreiding van 41 tot 59 ton/ha). Vorig jaar werd na 133 groeidagen 52 ton/ha opbrengst behaald.
Met gemiddeld 72% van het gewicht in de klasse +50mm zijn de knollen nu iets grover dan vorig jaar (69% in de fractie +50mm). Het onderwatergewicht bedroeg 420 g/5kg met een variatie tussen 371 en 478 g/5kg.

België

De Belgische opbrengst voor Bintje komt voorlopig na 130 groeidagen uit op een gemiddelde van 45 ton/ha.

Bron: Landbouwleven

Publicatiedatum: