Exotic King startte in 1996 toen Ivan Šulog de eigenschappen van de kiwano ontdekte. Zijn vrouw Martina was er weg van vooral vanwege de heilzame werkingen voor huid, haar en nagels. Het telen van kiwano, dat als hobby begon, is nu uitgegroeid tot een heus bedrijf dat niet alleen de zaden levert van 37 verschillende exotische groenten- en fruitsoorten, maar deze ook teelt en exporteert. Gedurende de twintig jaar dat het bedrijf bestaat, hebben zijn oprichters de wereld over gereisd, onder meer naar Azië en Afrika, om zaden te verzamelen. Hierdoor zijn zij er in geslaagd, jaar na jaar, nieuwe soorten op de markt te brengen.
"Tot op heden worden onze producten verkocht op de Kroatische markt door binnenlandse en buitenlandse retailketens en een aantal detaillisten. We richten ons momenteel op het vinden van een zakenpartner in het buitenland, zodat wij onze export naar de EU kunnen uitbreiden naar 90%. We zijn in staat snel in te spelen op veranderende vraag en zijn een bedrijf dat een duidelijke identiteit heeft op de Europese markt. Dankzij onze ruime ervaring met productie en technieken hebben wij alle vertrouwen in onze toekomstige ontwikkeling," vertelt Martina Peresin Šulog.
Naast de binnenlandse markt te bedienen, exporteert het bedrijf ook naar het buitenland. Het exporteert zijn producten naar onder meer Nederland, België, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Kosovo, Bulgarije, Slowakije en Duitsland van waar het fruit verder gedistribueerd wordt. De producten, die het meest in trek zijn, zijn de Butternut muskuspompoen, de Hokkaido pompoen, de Prince Crown pompoen, kiwano, zoete aardappelen, gele watermeloenen, Jeju meloenen, passiefruit, Habanero pepers, Jalapeño pepers, pepino vruchten, gojibessen, Mongoolse bessen, Siberische bessen, Mongoolse kersen, mini kiwi's, che en citroengras.
Het seizoen van de bergpapaya, (aka babaco), die in kassen wordt geteeld, is momenteel bezig voor de binnenlandse markt. In 2016 zal het bedrijf er zo'n 2 tot 3 ton van produceren, maar het hoopt de productie in 2017 te verhogen naar 10.000 ton. De babaco werd een paar jaar geleden door het bedrijf geïntroduceerd en de exoot lijkt volgens Martina nog het meest op een korte dikke banaan met een lengte tussen de 6 en 10 cm. Tijdens het rijpen kleurt de vrucht van groen naar geel en tot slot bruin. De vrucht is vlezig en zijn smaak doet sterk denken aan die van bananen.
Een andere unieke exotische fruitsoort die dit jaar voor het eerst door Exotic King op de markt gebracht wordt, is de pawpaw. Deze van oorsprong Noord-Amerikaanse fruitsoort werd vier jaar geleden aangeplant en zal dit jaar de eerste verhandelbare volumes opleveren. Martina legt uit dat het fruit bij uitstek geschikt is voor het klimaat in Kroatië. De plant is sterk en kan zelfs temperaturen tot min 30 graden doorstaan. De fruitsoort is eveneens bestand tegen ziekten en insecten, hoeft in het voorjaar niet gesnoeid te worden en wordt biologisch geteeld. Het fruit ziet eruit als een mango maar heeft een smeuïge bananensmaak. Het areaal bedraagt momenteel 1 hectare. Afhankelijk van hoe de markt de vrucht ontvangt, zal de productie uitgebreid worden waarbij in 2016 het areaal vergroot kan worden naar 20 hectare. De zaden zijn echter schaars wat mogelijk een obstakel vormt voor de verdere uitbreiding van de productie. De productie van zaai- en pootgoed door Exotic King bedraagt momenteel 8.000 tot 10.000 planten waarmee slechts aan 50% van de huidige vraag beantwoord kan worden.
"Het grote voordeel van onze groenten en fruit is dat zij verser zijn ten opzichte van exoten, die vanuit verre bestemmingen geïmporteerd worden. Onze producten worden niet over lange afstanden vervoerd en worden niet bewerkt voor transport. Kroatië is onderdeel van de EU en vanwege de korte afstanden blijft het risico op verliezen tijdens transport tot het minimum beperkt. Onze producten zijn ook allemaal eetrijp," vertelt Martina tot slot.
Voor meer informatie:
Martina Sulog
Exotic KingTel: + 385 1 33 12 582
Fax: + 385 1 33 90 293
Email:
sulog@zg.t-com.hr