Eerste controles Franse minimumloonregeling een feit
Ondanks juridische stappen vanuit de Europese Commissie en vele vragen vanuit diverse organisaties en landen voerde Frankrijk op vrijdag 1 juli een minimumloon in. Direct op de eerste dag is een Nederlandse vervoerder net onder Lyon gecontroleerd op aanwezigheid van het detacheringsattest en bewijs van overeenkomst met vertegenwoordiger. Ondanks dat de Franse overheid nadrukkelijk coulance zou betrachten, constateert TLN dat de praktijk anders uitwijst. De controleurs dreigden een boete op te leggen van 1.500 euro maar die kon ternauwernood door tussenkomst van TLN-partner Transport in Nood worden voorkomen.
De chauffeur kon gelukkig aantonen dat hij onmogelijk over het attest had kunnen beschikken, omdat hij vorige week nog in Spanje zat en nu pas onderweg naar Nederland was. Ook in Parijs is een dag later een Portugees bedrijf hierop gecontroleerd en nu dreigde zelfs een boete van 4.000 euro opgelegd te worden. Ook deze boete is door Transport in Nood voorkomen, maar dit laat zien dat zonder tussenkomst van een specialist, de boete gewoon betaald had moeten worden. Coulance lijkt dus ver te zoeken.
Brandbrief
TLN heeft dit weekend direct actie ondernomen en onze ministeries van SZW en IenM opnieuw dringend gevraagd om te bemiddelen en de Franse overheid te vragen handhaving voorlopig uit te stellen, om ondernemers minimaal de tijd te gunnen zich goed te kunnen voorbereiden op deze wetgeving. Ook is vrijdag nogmaals met een aantal organisaties een brandbrief uitgegaan aan de Europese Commissie met eenzelfde verzoek. Daarin is ook het voor TLN zeer zwaarwegende privacy aspect meegenomen. TLN vindt het namelijk onacceptabel dat de Macron wetgeving stelt dat vóóraf privacygevoelige informatie als salarisstroken en arbeidscontracten moeten worden toegestuurd aan de vertegenwoordiger. TLN adviseert dat niet te doen, maar wel digitaal gereed te hebben, opdat deze direct toegestuurd kan worden als de informatie opgevraagd wordt.
Mocht u de komende weken worden geconfronteerd met controles op minimumloon, aanwezigheid van detacheringsattesten en formulier vertegenwoordigerschap, neemt u dan direct contact met ons op.
Bron: TLN