België is trots op zijn culinaire klassiekers: gerechten zoals stoofvlees met frieten, witloof in de oven en chocolade behoren tot het nationale erfgoed. Maar de Belgische Conference-peer dreigt uit het collectieve geheugen te verdwijnen, zo geeft BelOrta aan. De consumptie van peren daalt jaar na jaar, terwijl de Conference-peer, het paradepaardje van de Belgische perenteelt, ooit een vaste waarde was op tafel. Om de peer opnieuw op tafel te brengen, lanceert de coöperatie de actie 'Het Nationale Perengerecht'.
© BelOrta
Van begin november tot eind januari worden consumenten in heel België opgeroepen om hun favoriete gerecht met Conference-peren in te sturen. Deze actie wil de peer opnieuw verankeren in de Belgische eetcultuur en aantonen dat ze, zo stelt BelOrta, niet alleen een lekker en gezond tussendoortje is, maar ook een volwaardig culinair ingrediënt.
"Met 'Het Nationale Perengerecht' willen we niet zomaar aandacht vragen voor de Belgische peer", zegt Glenn Sebregts, marketingverantwoordelijke bij BelOrta. "We willen consumenten opnieuw laten ontdekken hoe veelzijdig de Conference-peer is: niet alleen uit het vuistje, maar ook als volwaardig ingrediënt in de keuken."
De actie wordt zondag 9 november afgetrapt met een kick-off op de markt in Peer. Chef Sarah Renson zal er in de BelOrta Greenhouse live perenhapjes bereiden en uitdelen aan het publiek. Tegelijk loopt er een nationale campagne op sociale media, die consumenten oproept om zelf aan de slag te gaan en hun favoriete peergerecht klaar te maken en in te zenden. Bekende content creators zoals Louise Goedefroy, Timon Michiels en Ellen Charlotte Marie geven daarbij het goede voorbeeld met hun eigen creatieve gerechten.
Tot slot worden ook restaurants in heel België aangemoedigd om een peergerecht op hun kaart te zetten. Op die manier wil BelOrta samen met chefs, consumenten en handelaars de Belgische peer een populariteitsboost geven.
De Belgische peer onder druk
Uit recente cijfers blijkt dat de consumptie van peren in 2024 opnieuw sterk daalde. Volgens cijfers van CPS GfK Belgium voor VLAM (Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing) kochten Belgische gezinnen in het voorbije jaar gemiddeld 1,74 kilogram peren per persoon, tegenover 2,92 kilogram in 2016. Dat betekent een daling van 40 procent op acht jaar tijd. Ook de aankoopfrequentie daalde van 9 aankopen per jaar in 2019 naar 6,9 in 2024.
© BelOrta
Hoewel oudere kopers de belangrijkste liefhebbers blijven, laten zij de peer steeds vaker links liggen. Maar het is vooral bij jongeren dat de vrucht in de vergetelheid is geraakt: amper 14% van de -35-jarigen eet wekelijks peren, tegenover 39% bij 55-plussers (CPS GfK Belgium, 2024).
Toch blijft de Conference-peer dominant in de Belgische perenmarkt. Cijfers van VLAM over het groente- en fruitverbruik in België in 2024 geven aan dat de Conference-peer vandaag 80 procent van de perenverkoop vertegenwoordigt, tegenover 69 procent in 2016. Dat toont dat de Belg trouw blijft aan kwaliteit van eigen bodem, maar dat de peer nood heeft aan een nieuw verhaal en hedendaagse culinaire invulling.
Nog volgens VLAM gebruikt bovendien amper 18% van de Belgen peren in warme gerechten. De meeste consumenten eten ze enkel als tussendoortje – precies dat beeld wil 'Het Nationale Perengerecht' doorbreken.
Een ode aan Belgisch vakmanschap
Met 'Het Nationale Perengerecht' wil BelOrta consumenten, chefs en foodliefhebbers inspireren om opnieuw creatief aan de slag te gaan met Belgische peren. De actie kadert in een bredere inspanning om lokale producten sterker te verankeren in de Belgische keuken.
Voor meer informatie:
BelOrta![]()
Mechelsesteenweg 120
B-2860 Sint-Katelijne-Waver, België
Tel.: +32 (0)15 55 11 11
[email protected]
www.belorta.be