"Dit jaar stelt de Valencia aan het einde van het seizoen enigszins teleur, niet alleen in India of Bangladesh, maar ook in het Midden-Oosten, Rusland en Europa. China heeft bovendien niet het verwachte afzetniveau gehaald," zegt Ivan Crocker van CitrX, citrusexporteur uit Hoedspruit, een van de belangrijkste teeltgebieden voor Valencia in Zuid-Afrika. Volgens hem was het een uitdagend seizoen voor Valencia's, een volledig ander beeld dan bij de citroenen.
© CitrX
CitrX verkoopt uitsluitend fruit uit het subtropische noordoosten van het land. De laatste zendingen bereikten vorige week het Midden-Oosten, waar net als op andere markten al een overschot aan sinaasappels aanwezig is.
Aan het begin van het seizoen werd verwacht dat de oogst van Valencia 5 tot 6 procent groter zou zijn dan vorig jaar. In maart werd de eerste exportraming van 52 miljoen kartons vastgesteld, wat hoger lag dan de 49 miljoen kartons van 15 kg in 2023 en de 45 miljoen kartons van het jaar daarvoor. Zes maanden later bedraagt de geschatte hoeveelheid 61,7 miljoen kartons Valencia (exclusief Navel), een stijging van 10 miljoen kartons gedurende het seizoen.
"Die 10 miljoen extra kartons die de sector gedurende het seizoen verpakte, zijn niet echt zichtbaar geweest. Net als anderen begonnen wij iets eerder dan in voorgaande jaren en hadden we de verwachting dat het seizoen ook eerder zou eindigen. Helaas bleek dit niet zo te zijn, en tegen het einde van het seizoen leek er op alle markten een overschot te zijn," vertelt Crocker.
© CitrX
Citroenseizoen in de startblokken
Minstens een miljoen kartons sinaasappelen werden verzonden naar India en Bangladesh, belangrijke nieuwe markten voor Zuid-Afrika, die momenteel echter ook overvol zijn. "In de eerste weken van verzending boekten klanten winst, maar de aankomsten in september en oktober lieten verliezen zien door de marktomstandigheden," legt Crocker uit. Als men het totale volume vooraf had kunnen inschatten, zouden sommige commerciële keuzes wellicht anders zijn geweest.
Ondanks de teleurstelling begint het nieuwe citroenseizoen binnenkort. "Bij CitrX kijken we uit naar een goed seizoen," besluit Crocker.
© CitrXIvan Crocker, Ruan Erasmus en Erwee Topham van CitrX
Voor meer informatie:
Ivan Crocker
CitrX
https://www.citrx.co.za