Tholen - Recent hebben de perziken van Ludo Rosseels officieel de erkenning van het label Vlaams Streekproduct gekregen. De perziken van de teler uit Gelrode, nabij Aarschot, mogen daarmee voortaan het label Streekproduct.be dragen. Dat besliste de Sectorgroep Streekproducten van VLAM. "We zijn de enigen in België die nog perziken telen. Op ambachtelijke wijze en rechtstreeks naar de mensen toe en dat wil ik graag nog tot mijn pensioen blijven doen. Het is een eer om de erkenning te krijgen, wat zeker zal helpen om het voort te zetten. Het is mooie reclame en geeft extra bekendheid."
© Ludo Rosseels
Dat hij nog alleen is, kan, zo stelt Ludo, niet los gezien worden van de uitdagingen die met de teelt gepaard gaan. In de jaren '60 kon de perzikteelt namelijk nog vergeleken worden met de Belgische hardfruitteelt van nu, maar daar kwam vervolgens snel verandering in. "Vroeger, voor en vlak na de oorlog, stond deze streek rond Aarschot, Wezemaal, Gelrode en Betekom, vol met perziken. Ook in de streek rond Halen, Borgloon en Broechem stonden er toen perziken. Iedereen had wel een perzikboomgaard", herinnert hij zich.
"In de jaren zeventig veranderde dat. Na enkele zware vorstjaren kregen veel telers in Europa een rooipremie en schakelden ze over op appels en peren. Dat gaf meer zekerheid: die kon je langer bewaren en verkopen, terwijl perziken meteen geplukt en afgezet moesten worden. De komst van koelcellen heeft dat proces vervolgens extra versneld."
Verkoop in eigen hand
Voor de vader van Ludo was dit echter geen moment een optie. Hij had in 1976 de perzikenteelt overgenomen van zijn vader, die in 1956 was begonnen. "Mijn vader besloot niet te stoppen, maar begon met een klein kraampje langs de weg, en zo verkopen we al sinds 1976 rechtstreeks aan particulieren. Dat doen we nu dus al bijna vijftig jaar."
© Ludo RosseelsOp de reden waarom zij wel genoeg potentie bleven zien in de teelt, is Ludo stellig. "Wij zijn doorgegaan omdat we onze afzet zelf in handen hadden. Door rechtstreeks te verkopen, hoeven we niet via de veiling, en kunnen we een eerlijke prijs vragen. Vergelijk het met aardappelen. Dat wordt op de vrije markt momenteel aan bodemprijzen verkocht, maar wie ze thuis verkoopt, doet dat ook niet aan de kiloprijs van de veiling. Zij kunnen in hun eigen hoeve de benodigde prijs vragen, zo lang men het ervoor betaalt. Wij zijn dus ook onze eigen weg ingeslagen. Uiteraard brengt het risico's met zich mee, maar het heeft er ook voor gezorgd dat we het nog altijd kunnen volhouden."
Uitdagend
En daar gaat Ludo, als hobbyteler (al is het met 4 hectare toch een stevige hobby) naast zijn fulltime baan, nog altijd met veel passie mee door. Zelfs nu de laatste jaren niet altijd even makkelijk zijn geweest. "Door droogte en hitte is het telen steeds uitdagender. Ik heb zelf geen irrigatie, dus dat weegt door. De vorige drie jaar waren bovendien vorstjaren; vorig jaar hadden we zelfs helemaal geen oogst. Maar ja, dat hoort erbij als landbouwer. Toch was dit jaar al beter, al bleef het een pittig seizoen. De kwaliteit was goed: kleinere maten door de droogte, maar de smaak was uitstekend. Het seizoen loopt van eind juni tot begin september, zo'n negen weken in totaal."
De teler ziet dan ook wel degelijk nog vraag naar het streekproduct. "Onze klanten komen vooral uit de regio rond Aarschot, maar we hebben ook mensen die van verder komen, soms zelfs van Brugge of Oostende, die speciaal langskomen om wat kistjes te halen. Er blijft dus zeker vraag naar Belgische perziken. Het grote verschil met importfruit zit in de versheid. Onze perziken worden dagvers geplukt, rijp van de boom. Dat proef je: vol smaak en geur. Het is de reden dat ik hier nog meer dan voldoende toekomst in zie en met de erkenning kunnen we er dan ook een mooi vervolg aan geven", besluit Ludo.
Voor meer informatie:
Ludo Rosseels
Perziken Rosseels
Rillaarsebaan 252/232
3200 Aarschot, België
+32 475 63 42 30