Tholen - Hoewel opgeleid als psychosociaal hulpverlener, is Geeske van Wijk sinds 2014 actief als commissionair in de vollegrondsgroenten. Ze begon ruim tien jaar geleden met de verkoop aan particulieren en haalde de groenten bij lokale telers vandaan. Zo bouwde ze een heel telersnetwerk op en al snel kwam de vraag of ze ook grotere volumes kon leveren, waarna ze in 2021 met Ambiona als BV van start ging. "Zo ging ik van een particuliere route naar de pallethandel en inmiddels gaat de handel met volle vrachtwagens tegelijk weg."
© Ambiona
Vollegrondsgroenten zijn vanaf de start het speerpunt van Ambiona. "Ik verkoop ook wel fruit, maar vollegrondsgroenten zijn echt mijn specialisme. Dat ligt me ook het best, niet voor niets hebben we hier de Biesbosch als achtertuin. In de wereld van de kolen, wortelen, pastinaken en knolselderij weet ik mijn weg goed te vinden. Mijn missie is om de mensen meer spruiten in de zomer te laten eten. Mensen zien de spruiten nog echt als een winterproduct, maar ze zijn ook prima in de zomer te eten."
© Ambiona
Gewoon gaan!
Dit jaar zijn de opbrengsten over de hele linie groot in de vollegrondsgroenten. Voor Geeske reden om haar blik verder te verruimen. "Ik lever al aan klanten door heel Europa, maar ben ook volop de mogelijkheden overzee aan het verkennen. Waarom zou je je beperken tot Nederland of Europa als er wereldwijd zoveel meer mogelijkheden zijn? Bovendien vind ik het leuk om de hele wereld over te gaan. En ik speek diverse talen, dat is een groot voordeel. Ik had al de nodige lijntjes gelegd naar markten zoals Azië en Canada, maar door de grote Europese oogst is dit in een stroomversnelling geraakt." Op de vraag hoe de Brabantse dit aanpakt, antwoordt ze: "Gewoon gaan! Met alleen internet en een telefoon kun je tegenwoordig volop handel drijven."
Geeske staat pal voor haar telers. "Ik kan er heel slecht tegen dat er bedrijven zijn die stunten met de prijzen ten koste van de telers, terwijl het de telers zijn die met alle zorg en aandacht het hele jaar hun gewas verzorgd hebben. Inmiddels zit ik meer achter mijn bureau, maar ik heb genoeg met mijn baggerlaarzen op het land gelopen om te weten wat daarbij komt kijken. Ik maak me dan ook altijd hard voor een eerlijke prijs. Het moet betaalbaar zijn voor iedereen, voor de consument, maar ook voor de telers. Ik werk het liefste direct met verwerkers of supermarkten. Dus zo snel mogelijk schakelen, maar met zo min mogelijk schakels in de keten, want daar wordt een product alleen maar duurder van."
© Ambiona
"De vrije handel is natuurlijk leuk, maar ook erg grillig. Daarom zie je de vraag naar continuïteit toenemen. Het leukste vind ik het om als er een overschot is toch een baasje voor het product te vinden. Kan niet, bestaat bij mij niet. Het leukste vind ik het als iets onmogelijk lijkt, en ik het toch voor elkaar krijg. Inmiddels weten de mensen wel dat als ze tekort of teveel product hebben, dat ze naar die Brabantse moeten bellen", lacht Geeske, die inmiddels bijgestaan wordt in de handel door haar middelste dochter. "Onze kracht is juist dat we kleinschalig en menselijk blijven en snel kunnen schakelen. Ik hoef geen mega-kantoorpand en een grote hal. Dan zou ik juist de kracht van de eenvoud verliezen."
Van hulpverlening naar handel
Voordat Geeske in de groentehandel terechtkwam, werkte ze als psychosociaal hulpverlener en kwam aan huis bij multi-probleemgezinnen in Rotterdam en omgeving. De overgang van hulpverlening naar handel lijkt misschien groot, maar dat valt volgens haar erg mee. "In beide werelden draait het om empathisch vermogen én stevig in je schoenen staan. Maar in mijn vorige job had ik echt te maken met gezinnen die van de rails zijn gelopen. Dat waren soms stevige casussen, het enige gereedschap dat je daarbij hebt, ben je zelf. In de AGF kan het er ook weleens stevig aan toe gaan, maar je komt ook vrij gemakkelijk weer to the point. Ik vind het wat dat betreft gemakkelijker werken."
© Ambiona
Dat de AGF-handel een harde wereld zou zijn, is volgens haar een misperceptie. "Ik kom uit een echte handelsfamilie en voel me er als een vis in het water. Als er een keer wat is, dan praat je het uit en ga je weer verder, want ergens kom je elkaar toch weer tegen. Om goed te onderhandelen is empathisch vermogen nodig. In mijn ervaring is de AGF geen harde wereld, maar één waarin het draait om vertrouwen. Je moet je betrouwbaar opstellen en open kaart spelen. In de bemiddeling werk ik daarom altijd in een driehoeksverhouding. De klant weet van welke telers het product komt, en andersom weet de teler wie de klant is. Uiteindelijk gaat het erom dat beiden tevreden zijn. Samen kom je verder, een deal mag niet ten koste gaan van de een ten opzichte van de ander, daar bereik je uiteindelijk niets mee."
© AmbionaVoor meer informatie:
Geeske van Wijk
Ambiona
Mob: 06 8325 9646
[email protected]