De sinaasappelprijzen van de belangrijkste Zuid-Europese telers – Spanje, Griekenland, Italië en Portugal – hebben volgens de laatste gegevens van de lidstaten een uiteenlopende ontwikkeling laten zien in het eerste kwartaal van het seizoen 2025. Het seizoen 2024/2025 (rode lijn) vertoont een andere trend dan de cijfers van 2023/2024 en het vijfjarig gemiddelde.
In Spanje zijn de prijzen voor sinaasappelen van januari tot maart gestaag gestegen. De prijzen stegen van €79/100 kg in januari naar €81 in februari en €84 in maart. Hoewel ze nog onder de hoge niveaus van vorig jaar liggen, blijven de prijzen voor 2025 boven het vijfjarig gemiddelde. Dit wijst op een gematigde marktsterkte. De prijzen in Spanje blijven bovendien binnen het bereik van het vijfjarig gemiddelde, wat duidt op relatieve prijsstabiliteit, ondersteund door zowel de binnenlandse als de exportvraag.
Griekenland heeft daarentegen een moeilijk eerste kwartaal achter de rug. De prijzen in januari waren slechts €50/100 kg en daalden verder naar €49 in februari, voordat ze zich licht herstelden naar €53 in maart. Deze prijzen blijven zowel onder het vorige seizoen als het vijfjarig gemiddelde, wat wijst op een aanhoudende zwakte in de markt. De Griekse sinaasappelsector staat onder druk door een beperkte vraag en mogelijk een overaanbod, aangezien de prijzen dicht bij het minimum van de vijfjaarlijkse prijsklasse blijven.
Italië rapporteerde begin 2025 de hoogste sinaasappelprijzen van de vier landen. In januari bereikten de prijzen €140/100 kg, gevolgd door €141 in februari en een dip naar €129 in maart. Deze prijzen liggen ruim boven zowel het vijfjarig gemiddelde als het vorige seizoen, wat wijst op sterke marktomstandigheden. Dit wordt waarschijnlijk beïnvloed door factoren zoals kwaliteit, variëteit of beperkte beschikbaarheid. Gedurende het eerste kwartaal heeft de Italiaanse markt consequent historische prijsniveaus overschreden.
De prijzen in Portugal zijn stabiel gebleven, maar liggen lager dan die in Italië en Spanje. In januari waren de prijzen €81/100 kg, stegen licht naar €82 in februari en daalden daarna naar €76 in maart. Hoewel deze prijzen hoger zijn dan het vijfjaarlijks gemiddelde, zijn ze in maart gedaald tot onder het niveau van 2023/2024. De sinaasappelprijzen in Portugal lijken een evenwicht te weerspiegelen tussen vraag en aanbod, zonder grote verstoringen, maar er zijn tekenen van verzachting naarmate het seizoen vordert.
Klik hier om het volledige rapport te bekijken.
Voor meer informatie:
European Commision
Tel: +32 2 299 96 96
www.commission.europa.eu