De vraag naar zachtfruit blijft wereldwijd stijgen. De teelt wordt in bepaalde regio's evenwel bemoeilijkt door watertekorten en vermindering van de bodemkwaliteit. Volgens Esli Recinos, vertegenwoordiger van H52, een Mexicaans bedrijf dat jaarrond bessen teelt – vandaar de naam met het cijfer 52 – en exporteert naar 25 landen, zijn de Verenigde Staten de belangrijkste markt voor Mexicaans fruit. "Wij kunnen per vrachtwagen binnen 12 uur leveren in de Verenigde Staten. Voor Europa en het Midden-Oosten is luchttransport nodig, wat twee dagen in beslag neemt." Het bedrijf exporteert jaarlijks 8 miljoen kilo bessen.
Consumenten worden ook steeds kritischer op kwaliteit. "Mensen leren het verschil kennen tussen verse en minder verse bessen", zegt Recinos.
De groei van de sector verloopt niet zonder hobbels. Watertekort is een van de grootste uitdagingen. "In veel Latijns-Amerikaanse landen zullen we de komende jaren grote tekorten zien", waarschuwt Recinos. Dit heeft directe gevolgen voor de teelt, aangezien bessen veel irrigatie nodig hebben.
Daarnaast neemt de internationale concurrentie toe. "Landen als Spanje, Marokko, Italië en enkele Afrikaanse landen hebben hun bessenteelt uitgebreid. Ze profiteren van lagere kosten en een gunstige ligging voor de Europese markt", zegt Recinos.
De prijzen in de zachtfruitsector zijn sterk fluctuerend. Afhankelijk van het seizoen en het wereldwijde aanbod kan de prijs per kilo schommelen tussen €5 en €15. De oogst van premiumbramen blijft echter stabiel en vormt 85% van de totale oogst van H52.
"H52 zet in op strenge kwaliteitscontrole en duurzaamheid. Dit gebeurt door een zorgvuldige selectie op het veld, een strikte koelketen om vocht en schimmel te voorkomen, de ontwikkeling van sterke rassen, zoals de Eréndira braam, en minder gebruik van gewasbeschermingsmiddelen dankzij duurzame teeltmethoden", aldus Recinos.
"Elke verpakking wordt geïnspecteerd. Er mogen maximaal vijf onvolmaakte bessen in zitten. Bovendien minimaliseren we de handelingen in het pakstation om beschadigingen te voorkomen. Zo zorgen we voor een vers, stevig en smaakvol product", legt Recinos uit.
Naast handel zet H52 zich in voor sociale impact via de Stichting H52, die weeshuizen, gaarkeukens en bejaardentehuizen in Mexico ondersteunt. "We planten een zaadje voor de toekomst. Misschien zegt een kind over 10 of 15 jaar: 'Ja, ik wil tuinbouwkunde studeren'", besluit Recinos, die hoopt jongeren te inspireren.
Voor meer informatie:
Esli Recinos
H52
Tel: +52 (33) 2051 9151 (Mexico)
[email protected]
www.H52.mx