Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Valle del Guadiana

"Door watertekort niet volledige avocado-areaal benut in Huelva"

De avocado-oogst is dit jaar flink toegenomen in de Zuid-Spaanse provincie Huelva, tot 30% meer dan vorig seizoen, zo raamt de sector. "Het kan zelfs meer zijn. En de komende jaren komt daar nog iets bij, want nog niet alle jonge bomen zijn in volle productie", zegt José María Marín Poley, directeur van Valle de Guadiana.

"Door de droogte moesten we het beschikbare water optimaal benutten en een aantal hectares opgeven. Zo kunnen de bomen die wel water krijgen goede maten produceren. Veel telers hebben bovendien een deel van hun bomen flink gesnoeid", legt hij uit. "Hierdoor hebben we een hogere gemiddelde opbrengst per hectare weten te realiseren, maar bij veel bedrijven in de provincie is het areaal dat dit jaar benut wordt, waarschijnlijk kleiner. Ook wij hebben deze pauze aangewend om verbeteringen door te voeren op enkele percelen."

Huelva is ondertussen de provincie met de derde grootste avocadoteelt in Andalusië. Het areaal verdubbelde van 700 hectare in 2021/22 naar 1.400 hectare in 2023/24. "Dit seizoen waren de weersomstandigheden zeer gunstig. We hebben geen dagen gehad met temperaturen boven de 40 graden, en het aantal dagen van 35 graden was de helft van dat in 2023. Dit heeft bijgedragen aan een goede oogst met middelgrote tot grote maten", licht José María toe.

"Huelva blijft aantrekkelijk voor handelaren. Al is de vraag laat op gang gekomen, we merken nu wel interesse. Ik schat dat 80% van het fruit nog aan de bomen hangt. Het is ongebruikelijk dat er in december zo weinig is geoogst", vervolgt hij.

"Hoewel ons seizoen eind november of december begint, lijkt het erop dat bedrijven pas vanaf januari echt beginnen te oogsten. Dat komt doordat er aan het einde van het jaar meer concurrentie is van andere teeltgebieden. Vooral Marokko heeft een grote impact", aldus José María.

"Chili en Colombia hebben niet zoveel invloed als Marokko. Het is een dichtbij gelegen producent die vaak met lagere prijzen start en zo invloed heeft op de prijsvorming op de markt. Dit betekent dat de kwaliteit van ons fruit en de aandacht voor sociale normen en milieubeheer niet altijd worden beloond met betere prijzen."

"Tot nu toe liggen de prijzen onder het niveau van vorig jaar, toen ze voor de grote maten boven de €3 per kilo uitkwamen. Nu halen de grootste maten tussen de €2,70 en €2,90 per kilo. De grootste vraag lijkt dit jaar echter naar middelgrote en kleine maten te gaan", merkt José María op.

"Hopelijk zullen de prijzen in de loop van het seizoen aantrekken. En belangrijker nog, laten we hopen dat het nog even blijft regenen zoals de afgelopen dagen. Dan hebben we in de komende seizoenen misschien voldoende water om alle aangeplante avocadobomen volledig te benutten. Wij kijken in ieder geval met optimisme naar de volgende seizoenen, zeker na de recente regenval", benadrukt hij.

"In dit kader werken we bij Valle de Guadiana aan een onderzoeksproject naar de teelt van avocado's op substraat. We onderzoeken hoe we met deze methode het waterverbruik in de teelt kunnen verminderen en optimaliseren. Hiervoor werken we samen met de Universiteit van Huelva. De eerste resultaten zijn alvast veelbelovend", besluit hij.

Voor meer informatie:
Valle del Guadiana
Tel: +34 917 991 555 (Spanje)
[email protected]
https://valledelguadiana.com/