Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Jan Van Luchene (Bruwier Potatoes)

"Opmerkelijk hoge aardappelprijzen zo vroeg in het seizoen"

Tholen - Het is rustig op de aardappelmarkt. Dit vertelt Jan Van Luchene van Bruwier Potatoes. "Sinds midden december zijn de prijzen fors aangetrokken. We zaten op 150 euro per ton Fontane, maar dat is vandaag de dag 250 euro. Er is weinig aanbod in de markt, wat het moeilijker maakt voor Oost- en Zuid-Europa om onze prijzen te volgen. Dan valt de vraag ook een beetje weg. Als je elke week aan je Griekse of Tunesische klant, of wie dan ook, moet vertellen dat er 50 euro per ton bij is gekomen, gaat het gewoon te snel. Dat kan de markt niet volgen."

Over de nieuwe oogst Belgische aardappelen is Jan overigens wel tevreden. "Alles is eigenlijk prima binnengekomen. Er waren wel wat bewaarprobleempjes, maar dat hebben we ieder jaar", legt hij uit. "Die zijn inmiddels ook opgelost. De opbrengsten verschillen wel van regio tot regio en soms zelfs van perceel tot perceel. Dat had met name te maken met het tijdstip van poten. Voor sommigen was dit eind maart en voor anderen begin juni. Dat heeft zeker invloed gehad, maar aan het einde van de rit denk ik dat we meer aardappelen hebben liggen dan vorig seizoen."

"Ook meer vrije aardappelen. Kijk, er zijn ook telers die 40 ton per hectare hebben gerooid en die daar hun contracten enkel mee af kunnen leveren, maar er is zeker meer voor de vrije handel dan vorig jaar. Daar ben ik van overtuigd. Ik hoor het ook in Duitsland en Frankrijk, waardoor ik toch een beetje met verwondering sta te kijken naar de huidige hoge prijzen. Het is fijn voor de teler, maar ik had niet gedacht zo vroeg in het seizoen op zo'n prijsniveau te zitten. Zeker gezien de oogst."

Hoe het dan kan? "Het is lastig te zeggen. Ook de industrie is namelijk heel rustig. Die zijn niet zo wanhopig op zoek naar aardappelen als vorig jaar. Misschien dat er handelaren tekort hebben en als je vandaag tekort hebt, moet je gewoon de portemonnee trekken. En misschien is het ook een beetje speculatie van de mensen, omdat ze graag de prijzen wat omhoog zien gaan. Ik denk dat we het prijsniveau in de eerste weken/maanden ook wel zo houden. De bewaring is goed. De problemen zijn weg, dus iedereen met een goede bewaring wacht rustig af."

"De laatste twee seizoenen op rij hebben we door slecht weer in de lente langer met oude oogst door moeten gaan. Dat heeft ook twee keer op rij tot prijzen van 500 tot 600 euro per ton geleid, dus ik denk dat de mensen die geen noodzaak zien om de loods leeg te maken, af zullen wachten. Hoe dit richting het einde van het seizoen zal evolueren, durf ik niet te voorspellen. Vorig jaar wisten we, door problemen met het rooien, dat we een mogelijk tekort gingen krijgen en de prijzen dus niet meer naar beneden zouden gaan. Dat durf ik dit seizoen echter niet te beweren. We zullen het af moeten wachten", besluit Jan.

Voor meer informatie:
Jan Van Luchene
Bruwier Potatoes
Galgestraat 1A
B-8790 Waregem, Belgiƫ
Tel.: +32 56 61 33 33
[email protected]
www.bruwier.be