In de Hex River Valley hebben telers één duidelijke missie: de achterkant van hun oogst inkorten, zodat ze vóór week 10 klaar zijn met verpakken, nog voordat de druiven door regen worden aangetast. Vroeger hadden ze nooit te maken met de late februariregen, maar of het nu door klimaatverandering of tijdelijke weerpatronen komt, ze hebben door de hele 30 kilometer lange vallei geëxperimenteerd met verschillende structuren en combinaties van plastic netten.
De Hex River Valley is verdeeld in drie verschillende microklimaten. Zo bleef het middelste deel van de vallei vorig jaar gespaard van de hagel en regen die de helft van de latere druivenvariëteiten in de wijngaarden aan weerszijden ervan verwoestte.
Marketeer Leon de Kock en teler Michael Vorster: "a grape alliance"
"Het is heel mooi dat we dit jaar een droge start van het inpakseizoen hebben gehad, want de kwaliteit van de druiven is echt uitstekend," zegt Michael Vorster, teler en exporteur. "Het is een gemiddelde oogst qua gewicht, maar de kwaliteit is uitzonderlijk, met een hoge brix."
Hij voegt eraan toe dat de gave druiven ervoor zorgen dat er weinig handelingen nodig zijn in het pakstation. Bovendien hebben ze sinds vorig seizoen geen geplande stroomonderbrekingen (load shedding) meer gehad. Leon de Kock, zijn partner bij Grape Alliance, benadrukt: "Logistiek gezien hebben we dit seizoen in lange tijd niet zo'n goed resultaat gehad. Dat is een enorme positieve factor voor de kwaliteit van onze druiven op de markt."
"Ongelooflijk vroege Crimson geholpen door nieuwe vroege rode rassen
"In de vallei is ons belangrijkste doel om de teelt eerder op gang te brengen," legt Vorster uit. "We verpakten Crimson al op 8 januari, wat ongelooflijk vroeg is voor deze regio. Kakamas [Noordkaap] verpakt op dit moment witte cultivars, daarom richt ik me op het vervroegen van mijn rode druiven." De kracht van de Hex River Valley ligt volgens hem in het produceren van een vroege rode rassen van hoge kwaliteit. Bovendien is er een ongewoon vroege Crimson-kloon ontdekt in hun wijngaarden. Het bedrijf bezit vijf teeltbedrijven in de Hex River Valley, een regio die bekendstaat om zijn Crimson-teelt. Deze ontdekking, samen met een nieuwe reeks cultivars, maakt het mogelijk om dit te realiseren.
Hun vertrouwen in Arra's Fire Crunch™ (ARD 35), een vroege rode druif, wordt beloond door zijn prestaties in de vallei, samen met een andere nieuwkomer, Sun World's Ruby Rush®.
Hoge verwachtingen van Arra's Fire Crunch™ (ARD 35), die in beperkte hoeveelheden zijn weg vindt naar Britse supermarkten.
Ook van Sun World is er het Applause™-assortiment dat de zware, ouderwetse muskaatsmaak van de geliefde Hanepoot-druif combineert met de textuur van een Autumncrisp®. Ze hebben blokken geplant voor de eerste commerciële oogst volgend jaar en de druiven leveren gemakkelijk 6.000 dozen per hectare op, aldus Vorster.
"Je wilt altijd een constante aanvoer, maar aan het einde van ons seizoen, tegen het einde van februari, krijgen we meer regen. We moeten onze oogst aan de achterkant inkrimpen om eerder klaar te zijn, want vanaf week 10 krijgen we te maken met slecht weer. Totdat we hebben uitgezocht hoe we de regen van onze druiven kunnen houden - dat doen we binnenkort - moeten we ons concentreren om onze druiven er voor week 10 binnen te hebben."
De Kock wijst erop dat het verkorten van het verpakkingsseizoen en het verlichten van de beperkingen van de verpakkingscapaciteit vereisen dat de pieken van de oogstkalender worden afgevlakt. "En de enige manier om dat te doen is door vroeger te beginnen. We werden eerder beperkt door cultivars, maar er zijn nu vroege cultivars beschikbaar die voldoen aan de voorkeuren van de consument. Ik ben enthousiast dat we, omdat we het al aan de voorkant hebben uitgerekt, het ook aan de achterkant kunnen rekken, wat heel goed zou zijn voor de Hex Valley."
Een leeg pakstation tijdens de lunch. De ethyleenabsorberende voering aan de binnenkant van de kartons heeft zich tijdens proeven bewezen als zeer succesvol.
Levering aan de VS gedurende het hele Chileense en Peruaanse seizoen
De Kock verzorgt de marketing van al hun Hex River druiven en van de Exhex Group. In deze tijd van het jaar, merkt hij op, worden Chileense kersen in China verkozen boven druiven van alle origines. "De Chinese markt is voor ons dood vanwege de Chileense kersen. Ze laden nu schepen vol."
Er was een tijd, nog niet zo lang geleden, dat de Zuid-Afrikaanse druivensector hoopte dat China de betrouwbare markt zou worden die hun grote afhankelijkheid van Europa zou verminderen. Vorster en De Kock lijken zich echter niet al te veel zorgen te maken over de afnemende aantrekkingskracht van de Chinese markt. En dat is niet hun enige inzicht: Peruaanse druivenexporteurs delen dezelfde mening en beschouwen China niet langer als de prioriteit van vroeger. "De Chinese markt is gewoon te volatiel. Als je een bepaalde kwaliteit druif daarheen stuurt, verwacht je een bepaalde prijs, maar de laatste tijd is die prijs er gewoon niet."
De Kock vervolgt: "Voor bepaalde nieuwe generatie rassen worden de VS en Canada aantrekkelijker. Ze zijn erg enthousiast over nieuwe variëteiten en aangezien de VS dezelfde koudebehandeling nodig heeft als Vietnam en China, is het niets waar we niet aan gewend zijn. Het volume dat vroeger naar China ging, gaat nu naar de VS. De VS wordt de volgende grote kans voor ons, want concurreren met Peru en Brazilië is niet zo moeilijk voor ons. We kunnen dezelfde kwaliteit produceren voor minstens dezelfde prijs. Om dezelfde reden dat het VK gedurende ons hele seizoen Peruaans fruit afneemt, denk ik dat we gedurende het hele Chileense en Peruaanse seizoen aan de VS gaan leveren."
Momenteel is de wisselkoers van de Rand ten opzichte van de Amerikaanse dollar gunstiger voor hen dan de koers van de Rand ten opzichte van de euro, een factor van groot belang in hun berekeningen.
Hex River druivenplantagesVoor meer informatie:
Grape Alliance
Tel: +27 23 354 8152
[email protected]
grapealliancemarketing.co.za