Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Braziliaanse export van sinaasappelsap: -19,7%

Brazilië, de grootste leverancier van sinaasappelsap ter wereld, sluit zijn tweede opeenvolgende oogst af met een daling van de exportvolumes. In de eerste helft van het seizoen 2024/25 daalden de zendingen met 19,7%, en de vooruitzichten wijzen op aanhoudende druk op de sector door een beperkt aanbod en afnemende vraag.

Van juli tot december 2024 werd 430.078 ton sinaasappelsap geëxporteerd, een daling ten opzichte van 535.604 ton in dezelfde periode van het voorgaande seizoen. Deze cijfers zijn afkomstig van CitrusBR, de vereniging van exporteurs in de sector, die gebruik maakt van overheidsgegevens.

Ondanks de daling in volume stegen de exportinkomsten met 42,66%, tot 1,9 miljard dollar, dankzij de hogere sapprijzen. Ibiapaba Netto, uitvoerend directeur van CitrusBR, benadrukte de uitdagingen waarmee de sector wordt geconfronteerd: "De sector heeft inmiddels vijf cycli van kleine en middelgrote oogsten doorstaan. Volgens internationale benchmarks maken ongekende prijsstijgingen een afname van de vraag onvermijdelijk."

Netto wees op de historisch lage voorraden aan het begin van het seizoen, een gevolg van de slechte oogst van de vorige cyclus. Op 30 juni 2024 bedroegen de sapvoorraden bij CitrusBR-lidbedrijven 116.710 ton, het op twee na laagste record.

De huidige oogst wordt door Fundecitrus geraamd op 223,14 miljoen kisten, wat een daling van 27,4% betekent ten opzichte van de cyclus 2023/24. Deze prognose geeft aan dat er dit seizoen minder sap beschikbaar zal zijn, met verwachtingen voor nog minder export in de tweede helft van het seizoen.

Netto verwacht dat de export dit jaar onder het vorige niveau zal uitkomen, en erkent de extra uitdagingen op de markt als gevolg van de afnemende vraag. Structurele veranderingen in importerende markten, zoals demografische verschuivingen in Europa en toegenomen concurrentie van andere dranken, dragen bij aan de daling van de vraag. In de Verenigde Staten zal de afhankelijkheid van Braziliaans sinaasappelsap naar verwachting toenemen door de impact van orkanen en citrusgreening in de sinaasappelboomgaarden in Florida.

Andrés Padilla, analist bij Rabobank Brazilië, merkte op dat de internationale prijzen voor sinaasappelsap zich hebben gestabiliseerd na de sterke prijsstijgingen van vorig jaar. De toekomstige prijsontwikkeling hangt af van de updates over de Braziliaanse oogst van 2025/26, waarbij mogelijke schommelingen beïnvloed kunnen worden door de zomerse regenval en klimaatgerelateerde schade aan de boomgaarden.

Bron: Valor International

Publicatiedatum: