Net als in voorgaande jaren rond deze tijd is er een vertraging in de exportdynamiek van Spaans citrus. Dit komt door de massale import van goedkope Egyptische sinaasappelen, stelt de Spaanse telersvereniging La Unió Llauradora, die vindt dat er oplossingen nodig zijn om deze trend een halt toe te roepen.
De organisatie roept de Europese Commissie op om de minimuminvoerprijs voor citrus te verhogen naar minstens €1 per kilo. Ook vraagt ze het Spaanse ministerie van Landbouw om de beschermingsclausule in de handelsovereenkomst met Egypte te activeren.
Het huidige Europese systeem van minimuminvoerprijzen, dat bedoeld is om telers te beschermen tegen oneerlijke concurrentie, is verouderd. Toch blijft het een belangrijk en noodzakelijk instrument.
Momenteel ligt de minimuminvoerprijs voor sinaasappelen buiten het quotum, volgens de Standaard Invoerwaarde, op €0,693 per kilo. Echter, dit wordt niet nageleefd bij de import van Egyptische sinaasappelen. Cijfers laten zien dat ze in 2024 Spanje binnenkwamen tegen een gemiddelde prijs van €0,53 per kilo, ruim onder de minimumprijs.
De massale import van Egyptische sinaasappelen, vooral van januari tot maart, drukt de prijzen en vraag naar Europees citrus. Volgens Carles Peris, secretaris-generaal van La Unió, gebruiken handelsbedrijven deze lage prijzen om druk uit te oefenen op de Europese telersprijzen. Bovendien leidt de goedkope Egyptische import tot een lagere vraag naar Europees citrus, wat zorgt voor marktverstoring. Dit is volgens hem voldoende reden om de beschermingsclausule te activeren.
In 2023 importeerde Spanje 109.152 ton Egyptisch citrus tegen een gemiddelde prijs van €0,53 per kilo en in de belangrijkste maanden van vorig seizoen werd 104.192 ton geregistreerd tegen €0,51 per kilo. Deze prijs liggen ver onder de Europese teeltkosten en de Standaard Invoerwaarde, waardoor de winstgevendheid van Valenciaanse telers ernstig in gevaar komt.
La Unió benadrukt dat Europees citrus duurzamer en met meer respect voor sociale normen wordt geteeld dan import uit derde landen, zoals Egypte.
Voor meer informatie:
Carles Peris
La Unió
Tel: +34 658 92 89 23 (Spanje)
[email protected]
https://launio.org