Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
"Grote oogst geen afdoende verklaring voor deze bodemprijzen"

Gratis citroenen in Málaga als protestactie

Citroenentelers in Zuid-Spanje hebben vorige week donderdag 3.000 kilo fruit uitgedeeld aan voorbijgangers in het centrum van de stad Málaga. Met deze actie wilden ze onder de aandacht brengen in welke situatie ze verzeild zijn geraakt. Volgens telersvereniging Upa Málaga worden immers contracten afgesloten tegen prijzen die onder de teeltkosten liggen, wat in strijd is met de Spaanse Wet op de Voedselketen.

"De teeltkosten liggen ongeveer op een niveau van € 0,35 per kilo, maar we hebben weet van telers die hun citroenen voor € 0,15-0,20 per kilo hebben moeten verkopen. Tenminste wie het fruit heeft kunnen verkopen", zegt secretaris Francisco Moscoso. "In de supermarkten ligt het fruit daarentegen voor € 1,90-2,10 per kilo in het schap."

"Het is waar dat de oogst dit jaar groot is geweest, maar dat is geen voldoende reden voor deze bodemprijzen en voor het feit dat er hele boomgaarden niet eens worden geoogst. Want er is ook importproduct op de markt dat nog goedkoper is dan het onze. Die citroenen worden geteeld met veel goedkopere arbeid en voldoen niet aan de fytosanitaire eisen waaraan ons product moet voldoen."

"Natuurlijk zijn er altijd verschillen tussen het ene en het andere seizoen, maar dit jaar zijn de prijzen catastrofaal voor de telers van de Guadalhorce-vallei", zegt Francisco. "Bovendien zien we hoe investeringsfondsen niet alleen investeren in onroerend goed, maar ook kansen zien in de tuinbouw en investeren in grote aanplanten. Ze nemen gewoon de markt over. De kleinschalige en middelgrote telers worden daarom het hardst getroffen."

"Er zijn handelsbedrijven die profiteren van de situatie"
Een van die telers uit de Guadalhorce-vallei is Sebastián Ramos. "Gelukkig heb ik het seizoen kunnen redden, maar er zijn collega's die geen koper hebben gevonden en bij wie alle citroenen nog in de bomen hangen. We hebben het over miljoenen kilo's", zegt de biologische citroenenteler. "Ik weet ook van telers die prijzen van slechts 8 cent per kilo hebben moeten aanvaarden. Er zijn handelaren die op dit moment profiteren van de situatie. Sommige telers accepteren die bodemprijzen omdat ze nog steeds met hun volledige oogst zitten."

"Maar de consument betaalt er wel veel geld voor. Bovendien weet de lokale consument niet eens dat het biologische product, dat in de grote supermarkten voor € 2 per kilo ligt, eigenlijk klasse II-product is. Het is van goede kwaliteit, zeker, maar de klasse I-citroenen gaan allemaal naar het buitenland. En in het Verenigd Koninkrijk en andere Noord-Europese landen worden citroenen per stuk verkocht", legt Sebastián uit. "Voor mij is het bedrog als een teler hier 8 cent ontvangt, maar het bedrog is even groot als de consument daar 50 cent of meer moet betalen voor één enkele citroen, ook al is die biologisch en van klasse I."

Voor meer informatie:
Upa Málaga
Tel: +34 952 004 950 (Spanje)
[email protected]
www.upamalaga.es

Gerelateerde artikelen → Zie meer