Paddenstoelentelers hebben een uitdagend jaar achter de rug: vooral de stijgende energieprijzen hebben de paddenstoelensector hard getroffen. Desondanks kijkt de biologische teler Kirnig in het hart van Zuid-Tirol terug op een goed teelt- en afzetjaar, vertelt algemeen directeur Andreas Kalser.
© Kirnig Bio-Edelpilze
Biologische koningsoesterzwammen uit Zuid-Tirol
"Zowel de teelt als de afzet konden vorig jaar worden verhoogd", zegt Kalser. "Afgezien van kleine problemen met onze opbrengst konden we continu aan de vraag voldoen. Onze langdurige en beproefde samenwerking met onze substraatleverancier Kernser Edelpilze GmbH in Zwitserland heeft ons hierbij geholpen, zodat we geen tekorten hadden in de substraatvoorziening. Bovendien zijn de grondstofprijzen, of het nu gaat om verpakkingsmaterialen, productiemiddelen of brandstoffen, in vergelijking met het voorgaande jaar 2022 iets gedaald. Dus het lijkt erop dat de situatie zich enigszins herstelt. Wat echter vooral zwaar weegt, zijn de gestegen rentetarieven op EU-niveau."

De biologische paddenstoelenteler levert voornamelijk aan retail en horeca in Zuid-Tirol en Noord-Italië; een klein deel van de oogst komt ook in het naburige buitenland terecht via de groothandel. Kalser: "Wat onze biologische paddenstoelen onderscheidt, is vooral de smaak en de regionale herkomst, oftewel de korte levertijd. Ook de biologische kwaliteit is een belangrijk argument, maar in veel gevallen niet doorslaggevend."
Het assortiment van Kirnig Bio Edelpilze omvat shiitake, koningsoesterzwam en oesterzwammen, waarbij de focus ligt op de eerste twee soorten. "Over het algemeen is de paddenstoelenmarkt nog steeds in opkomst. Gezondheid en smaak zijn nog steeds sterke verkoopargumenten", legt Kalser verder uit. Het hoogseizoen valt zoals altijd in de winter.

Gedroogde biologische shiitake
Optimalisatie van werkprocessen
In het verleden heeft het innovatieve bedrijf geprobeerd het onderwerp duurzame verpakkingen in de praktijk te brengen. De tijd was echter nog niet rijp voor concepten met losse verkoop en kartonnen schalen, concludeert Kalser. "De overstap naar duurzame verpakkingsoplossingen is bij paddenstoelen uiterst moeilijk. Optimaal zou een biologisch afbreekbare folie zijn, waarbij de productbescherming een absolute basisvereiste is en blijft."
Al met al kijkt hij positief naar de toekomst. "Het komende jaar staat in het teken van de optimalisatie van bestaande werk- en logistieke processen. Over het algemeen zijn we goed op weg en kunnen we nog steeds met lokaal personeel werken. Dus we kijken redelijk optimistisch naar de toekomst", besluit Kalser.
Voor meer informatie:
Kalser Andreas & Obkircher Josef
Kirnig Bio-Edelpilzen
Thalweg 10
39040 Aldein
Zuid-Tirol – Italië
+39 3408696047
[email protected]
https://www.kirnig.com