Blauwe bes is niet alleen een van de meest recente fruitsoorten op de internationale markt, maar ook een van de meest wijdverspreide. De sector is in permanente ontwikkeling op alle gebieden, past zich snel aan technologische veranderingen aan en focust zich op genetische verbetering en nieuwe teeltmethoden, waarbij praktisch geen gebruik meer wordt gemaakt van de bodem, maar van substraat, volgens het concept van duurzame precisietuinbouw.
Het is een pragmatische, duurzame en winstgevende sector, die met succes de uitdagingen overwint die opduiken als gevolg van onder meer pandemie, economische malaise, oorlog of klimaatverandering.
Blueberries Consulting
Er zijn meerdere redenen voor dit succes, en daarbij mogen zeker niet de opleiding van de ketenpartners en de onderlinge communicatie worden vergeten.
Een rol daarin was en is weggelegd voor het internationale adviesbureau Blueberries Consulting, manager van verschillende communicatiemiddelen die aanzienlijk hebben bijgedragen aan de ontwikkeling van de blauwe bessensector, zoals de International Blueberry Seminars, die tien jaar geleden in Chili voor het eerst werden georganiseerd en momenteel doorgaan op drie continenten. In 2025 zullen ze plaatsvinden in de 10 belangrijkste blauwe bessentelende landen, waaronder Marokko.
Van Casablanca naar Agadir
De International Blueberry Seminars hebben informatie en kennis over de blauwe bessenteelt verspreid naar verschillende landen en regio's van de wereld, die hierdoor professioneel aan de slag zijn gegaan met de blauwe bessenteelt, waardoor de sector wereldwijd een concurrerende positie heeft kunnen innemen.
In juni 2022 werd het International Seminar van Blueberries Consulting gehouden in Casablanca, in het hotel Hyatt Regency Casablanca. Het bleek een mooie ervaring voor de Marokkaanse blauwe bessensector, maar op verzoek van de Marokkaanse telers zal het dit jaar op 13 en 14 september worden gehouden in het Agadir Conference and Meeting Centre, met een programma dat de belangrijkste aspecten van de blauwe bessenteelt en -markt zal behandelen.
Agadir, een zakencentrum
Het seminar wordt ondersteund door de Marokkaanse Vereniging van Zachtfruittelers (Ampfr) en haar voorzitter, Amine Bennani, en door de Kamer van Koophandel, Industrie en Diensten van Agadir (CCIS), geleid door Said Dor. Belangrijke internationale bedrijven die actief zijn in de blauwe bessenteelt hebben al vroeg hun deelname en sponsoring bevestigd, zoals Unitec, Maf Roda, A&B Packaging, Pasquini & Bini, Projar, Elifab, San San, Fiber Dust LLC, Encipharm, iFoods, FD Berries, Ecofos, Viveros Sunnyridge en BlueMagazine.
Het International Blueberry Seminar in Agadir zal belangrijke spelers van de internationale blauwe bessensector samenbrengen: zakenlieden die willen investeren in de Marokkaanse sector, telers uit verschillende landen en meer dan 50 internationale bedrijven die hun producten voorstellen. Kortom, Agadir wordt een groot zakencentrum voor de blauwe bessensector.

Waarom Marokko?
Marokko nadert met rasse schreden de leidende posities in de wereldwijde blauwe bessensector, niet alleen vanwege de steeds belangrijkere aanwezigheid op de Europese markt, maar ook vanwege de kwaliteit van het fruit, dat internationaal wordt erkend door de veeleisende consumenten.
Maar de belangrijkste factor om Marokko als teeltland te bezoeken, is de snelle groei van de sector in de afgelopen jaren. Het areaal beslaat nu al 4.000 hectare en neemt nog steeds met 200 Ć 400 hectare per jaar toe, met nieuwe en moderne teeltprojecten.
De jaarlijkse groei is momenteel aanzienlijk, want tot 2015 bedroeg de toename slechts 50 hectare per jaar, zo leren cijfers van de Marokkaanse sector.
Waarom Agadir?
In Agadir beslaat het areaal blauwe bessen en frambozen ongeveer 3.000 hectare. De blauwe bessenteelt vindt er plaats in potten en er zijn veel meer technici dan in andere delen van Marokko. Daarom is de vraag naar informatie en kennis over teeltkwesties en technologische en commerciƫle aspecten veel groter in dit deel van Marokko.
Kortom, er zijn veel redenen om op 13 en 14 september 2023 in Agadir deel te nemen aan het XXVIII Morocco Blueberry International Seminar, het belangrijkste blauwe bessenevenement van het land, waar de belangrijkste spelers van de Marokkaanse sector elkaar zullen ontmoeten en er volop gelegenheid zal zijn tot netwerkactiviteiten tussen bezoekers, exposanten en sponsors.
Voor meer informatie over stands en sponsoring:
Blueberries Consulting
Tel: +56 9 3469 3871 (Chili)
[email protected]
www.blueberriesconsulting.com