De eerste zoete aardappelstekken zijn weer geplant in de Zuid-Spaanse provincie Cádiz, maar de telers gaan onzekere tijden tegemoet nu de Hydrografische Confederatie van de Guadalquivir heeft aangekondigd dat er wegens de droogte behoorlijk minder irrigatiewater ter beschikking zal zijn. Water is in Andalusië al vele maanden een schaars goed en ook vorig seizoen had de droogte al een behoorlijke impact op de zoete aardappelteelt. "Er werden aanzienlijk wat kilo's minder gerooid, omdat er niet genoeg water was voor de gewassen om tot volle groei te komen. Ook de kwaliteit was daardoor niet op niveau, maar de prijzen lagen daarentegen ongeveer 15% hoger dan het voorgaande jaar", vertelt Antonio del Moral van Agroalgaida.

"Toch heeft deze hogere prijs de opbrengstdaling of de stijging van de teeltkosten met 30 à 35% niet kunnen compenseren. Daarnaast hadden we met concurrentie uit Egypte af te rekenen, maar we hadden ook problemen bij de kwaliteitscontroles van de supermarkten", vertelt Antonio.
"Een zoete aardappel is niet zoals een mango. Die heeft een specifieke vorm die steeds dezelfde is. Een zoete aardappel is een knol. Die groeien ondergronds in verschillende vormen en maten. En dan merk je dat de retail niet altijd tevreden is met het geleverde product, alleen maar omdat het langer is dan gebruikelijk of omdat het niet binnen de gewichtsklasse van 300 tot 600 gram valt."

"Zoete aardappel heeft op zich al een heel hoog uitvalpercentage van 30-35%, maar er zijn partijen geweest waarbij de uitval na controle van de supermarktketens opliep tot 60 of 70%. Als we het product niet konden omleiden naar de verwerkende industrie, zou de teelt voor de versmarkt helemaal niet rendabel zijn. Het voorbije seizoen zijn de industrieprijzen immers niet slecht geweest."
Dit jaar wordt het areaal van Agroalgaida met 25% teruggebracht wegens het gebrek aan water. "Het weinige water dat wel ter beschikking staat, moeten we verdelen over de andere producten die we telen. We telen ook courgette, wortelen, aardappelen en prei."

"We zijn ondertussen begonnen met de oogst van prei. Vorig jaar was een ramp", herinnert Antonio del Moral zich. "Na alle inspanningen om mooie gewassen te krijgen, na alle gemaakte kosten en na het gebruik van water dat we ook hadden kunnen aanwenden voor een andere teelt, zagen we ons genoodzaakt de prei in te ploegen omdat de markt niet op het product zat te wachten. Laten we hopen dat deze situatie zich dit jaar niet voordoet."
Voor meer informatie:
Agroalgaida
La Algaida C/ Central, n.º 1
11540 Sanlúcar de Barrameda (Spanje)
[email protected]