"De rol van afzetorganisaties en van groothandelaren wordt ‘echt’ anders"
De leveranciers van groenten en fruit (aan vooral foodretailers en home partijen) zijn nu voor een deel groothandelaren en voor een deel de producenten en hun afzetorganisaties. "In 2020 zal er een consolidatieproces hebben plaatsgevonden
waardoor er minder en grotere partijen zullen zijn. Bovendien heeft een integratieproces met producenten c.q. coöperatieve afzetorganisaties met groothandel plaatsgevonden."
Als bedreigingen in de komende jaren noemde Van Dijck de dalende consumptie, stabiliserende afzetmarkten, sterker wordende foodretail en groei van productie buiten Nederland. Als kans ziet de ZON-directeur dat de rol van groenten en fruit steeds belangrijker wordt in het kader van gemak, gezondheid en duurzaamheid. "Marketing, (product)innovatie, onderscheidend vermogen en toegevoegde waarde zijn de sleutelbegrippen."
Ook zullen de telers steeds groter en zelfstandiger worden, verwacht Van Dijck.
"Telers staan steeds vaker zelf in rechtstreeks contact met de markt en produceren in
toenemende mate klant- en vraaggericht. De rol van afzetorganisaties en van
groothandelaren wordt ‘echt’ anders. Toegevoegde waarde moet ‘echt’ worden waargemaakt (marketing, innovatie, transparantie, voedselveiligheid)."
Klik hier voor de presentatie van Frans van Dijck