Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
"Lastig om er iets tegen te doen”"

Schade door kraaien en konijnen bij Nederlandse telers

Tholen - Door een passage in de wet Natuurbescherming was het voor telers en jagers verboden om lokmiddelen te gebruiken voor het bejagen de Canadese gans, kraai, kauw, houtduif, vos en konijn. Begin deze maand is er door het ministerie van Economische Zaken besloten dat de lokmiddelen weer gebruikt mogen worden en deze zijn essentieel voor de jacht. Voor boeren en fruittelers is dit goed nieuws, want deze dieren kunnen een behoorlijke schade aanbrengen aan de gewassen. Anton van Wijk van van Wijk fruit: "Kraaien kunnen ineens een aanval doen op de bomen, ze doen dat altijd in een grote groep en een aantal weken voor de oogst. Het ergste is nog dat ze er altijd maar een paar pikken uit een peer doen en niet een hele peer opeten. Daardoor rot het fruit en dit gaat over op de rest van de tros waardoor je die kan weggooien."



Vrijstellingslijst
Hij vervolgt: "Kraaien staan op de vrijstellingslijst van de overheid en daarom is alle schade die zij aanbrengen voor rekening van de teler. Voor een teler is het heel lastig om iets tegen kraaien te doen. Je kunt gebruik maken van nepvalken en een knalapparaat. Alleen voor de telers in het stedelijk gebied wordt een knalapparaat alweer lastiger vanwege de overlast voor omwonenden." Van Wijk vindt dat de overheid de mogelijkheden moet geven om de populatie meer onder controle te kunnen houden.

Meer last van konijnen
De kraaienschade is voor hem niet het grootste probleem. Hij vertelt dat zij meer last hebben gehad van konijnen dit seizoen. "Konijnen brengen niet zoveel schade aan de bomen, want hier zit gaas omheen. Het is meer de holen die zij maken waar je met tractor in kunt komen waar ik me meer zorgen om maak. Als je de konijnen hun gang laat gaan, maken ze zulke grote holen dat je met je tractor bijna om kunt vallen en dat levert een grotere schade dan een paar takjes die ze opeten. Op dit moment is het konijnenprobleem wel uit zichzelf opgelost door de ziekte myxomatosis. Dit is een besmettelijke bacterie die dodelijk is voor konijnen en hierdoor is de populatie flink uitgedund en nu redelijk stabiel."



Maatregelen
Van Wijk geeft aan dat zij in de boomgaard maatregelen nemen tegen ander ongedierte door schoon de winter in te gaan. "Ik kan er erg boos om worden als ik iemand iets van plastic op de grond zie gooien in de boomgaard. Verder maaien we het gras en verwijderen we onkruid zodat muizen het ook minder fijn vinden in de boomgaard in de winter. Door middel van een torenvalkkast in de boomgaard zorgen we ook voor een natuurlijke vijand van de muizen. Een torenvalk houdt niet van donkere hoekjes en daarom hebben we op een grote paal in de boomgaard een torenvalkkast gemaakt. Dit jaar heeft hier een torenvalk gezeten met 3 jongen. Hij heeft dan toch 20 muizen per dag nodig om zijn jongen te voeren."

Hij besluit: "Door snel naar het gif te grijpen, jaag je ook de natuurlijke vijanden weg. Het gaat om de juiste balans hierin en je kunt beter werken met een natuurlijke vijand. Wij proberen altijd te kijken wat het beste is voor de natuur en de omgeving en spelen hier op in."

Voor meer informatie:
Van Wijk Fruit
Anton van Wijk 
Beusichemseweg 134a
3997 ML 't Goy 
Tel: +31 30 601 26 76