In vergelijking met vorig jaar oktober is het aantal ondernemers dat binnen twee jaar het bedrijf denkt te verkopen gestegen van 9 naar 20%. Bijna de helft (47%) zegt open te staan voor verkoop bij een goed bod.
Dat blijkt uit de jaarlijkse Bedrijfsovername-Monitor, die is uitgevoerd in opdracht van Marktlink Fusies & Overnames. Het onderzoek werd voor het derde jaar op rij uitgevoerd onder tweehonderd MKB-bedrijven met tien tot tweehonderd medewerkers. Maar liefst 47% ondertekent bij een goed bod dus de verkoopakte. 41% geeft aan mentaal klaar te zijn voor verkoop, terwijl dat in oktober 2015 nog maar 32% was. Al jaren is er sprake van een uitblijvende verwachte overnamegolf. Als gevolg van de aantrekkende resultaten van bedrijven, geven veel ondernemers nu aan de komende jaren toch echt te willen verkopen.
Pre-exit overname populair
De pre-exit overname blijkt voor ruim 40% van de ondernemers een interessante optie te zijn. Met een pre-exit is de ondernemer in staat om het vermogen dat vast zit in de onderneming grotendeels privé veilig te stellen. 'Bij een pre-exit richten de verkoper van een bedrijf en een investeerder een holding op, waarin zij beiden deelnemen', vertelt Tom Beltman, partner bij Marktlink Fusies en Overnames. 'De holding wordt dan volledig eigenaar van het bedrijf. En de verkoper blijft de onderneming leiden om het bedrijf door te laten groeien. Na vijf tot zeven jaar neemt hij definitief afscheid.'
Twee vijfde van de ondernemers staat er voor open een deel van de waarde uit het bedrijf te halen. Tom Beltman signaleerde de pre-exit trend al eerder: 'Ondernemers leven niet langer in de toekomst, maar in het heden. Als zij nu kunnen cashen om meer van het leven te kunnen genieten, dan laten ze dat niet na. Maar dat veertig procent er voor open staat hadden we niet verwacht.'
Verkoop zorgt voor realisme
82% van de ondernemers zegt een goed inzicht te hebben in de waarde van het bedrijf. Toch weet bijna de helft niet wat de waarde van het bedrijf is als factor van de jaarwinst. Gemiddeld gokken verkopers op circa 9,4 keer de jaarwinst (in 2015 8,8 keer), wat veel hoger is dan het marktgemiddelde. Saillant detail: hoe dichterbij de verkoop komt, des te realistischer wordt de verkoper. Ondernemers die binnen vijf jaar willen verkopen, waarderen het bedrijf op 8,3 keer de jaarwinst. Bij degenen die de verkoop nog niet in het vizier hebben, wordt gemiddeld een verkoopprijs van 10,1 de jaarwinst genoemd.
Beltman: 'Een buitenproportionele vraagprijs noemen is vaak een signaal dat iemand nog niet toe is aan verkoop. Wij zien in de praktijk dat de waarde van een onderneming bij overname momenteel op ongeveer vier tot zes keer de jaarwinst ligt. Een motivatie om een bedrijf te verkopen is vaak de leeftijd. Naast leeftijd wordt als reden gegeven dat de ondernemer toe is aan een andere uitdaging of meer wil genieten van het leven. Dit ligt in lijn met de uitkomsten van vorig jaar.'
Beltman ziet bij Marktlink Fusies & Overnames een sterke stijging in het aantal transacties. 'Hoewel bedrijven niet graag te koop staan, zien we dat veel ondernemers serieus openstaan voor een overnamegesprek als we ze benaderen in opdracht van onze opdrachtgevers.'


Abonneren
Vacatures
"Tweetende AGF'ers"
Top 5 - gisteren
- Greenyard haalt 90 miljoen euro op met vastgoedtransactie
- "In de groentehandel is één ding zeker: alles wat binnenkomt moet er ook zo snel mogelijk weer uit"
- "Dit hardfruitseizoen richten we ons meer op herstellen dan groeien"
- Uniek potentieel, concept en receptuur van De Blauwe Bes ter overname
- "Nieuwe Fairtrade-regeling heeft averechts effect omdat er te Westers naar het probleem wordt gekeken"
Top 5 - afgelopen week
- Wit-Rusland heft embargo op invoer van Europese groenten en fruit op
- Adriëlle Dankier volgt Fred van Heyningen op als CEO Nature’s Pride
- "We kunnen nu eindelijk ons pand in zijn volledigheid benutten"
- Kalteraardbeien sluit definitief de deuren
- Aardappelgroothandel Landjuweel viert 100-jarig jubileum met relaties
Top 5 - afgelopen maand
- "Klokprijzen asperges en aardbeien onder de kostprijs"
- Groente- en fruitbewerkingsmachines, rollend materieel en inventaris van J.M. Levarht & Zonen B.V. in online veiling
- Staay Food Group verwerft aandelen Direct Fruit Services uit Houten
- Wit-Rusland heft embargo op invoer van Europese groenten en fruit op
- Fortuna Frutos UK in surseance van betaling
Weer
Jaarlijkse Bedrijfsovername monitor:
Aantal ondernemers dat bedrijf snel wil verkopen is binnen jaar verdubbeld
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2022-05-20 Convenant Voedingsmiddelen start opleiding voor lokale mensenrechtencontroleurs
- 2022-05-20 "Bijna alle betalingen naar Vietnam vinden nog in euro's en dollars plaats"
- 2022-05-20 Iets meer dan 10% Vlaamse bedrijven in groenten en sierteelt had zicht op opvolging
- 2022-05-20 Nederlands kabinet tegen Europees plan om meer arbeidsmigranten uit Noord-Afrika te halen
- 2022-05-20 Nieuw college in Westland grijpt in bij huisvestingsplannen
- 2022-05-20 Vlaanderen beloont werknemers met laag loon met bonus
- 2022-05-20 Per 1 juli 2022 hoger minimum jeugdloon in Nederland
- 2022-05-20 Minister Staghouwer bezoekt fruitbedrijf De Fruitboer
- 2022-05-20 "Van een Nederlands-Marokkaans tuinbouwproject in Agadir tot een uienbewaring in Meknes"
- 2022-05-19 Arbeidsmigratie als oplossing
- 2022-05-19 Kabinet gaat minimumloon al vanaf volgend jaar verhogen
- 2022-05-18 Waar moeten de arbeidsmigranten wonen?
- 2022-05-18 Consumenten nog niet aan het koopjesjagen bij supermarkten
- 2022-05-18 "Je rijdt een land in dat in oorlog is, maar alle checkpoints en bewapende militairen om je heen wennen verrassend genoeg vrij snel"
- 2022-05-18 Schorsing van EU-invoerrechten op Oekraïense uitvoer krijgt versnelde goedkeuring
- 2022-05-18 Minder notificaties voor Suriname bij export groenten en fruit naar Europa
- 2022-05-18 Ondernemers in Noord-Holland meest positief gestemd
- 2022-05-18 Familiebedrijven presteren beter door informeel management
- 2022-05-18 Meer bedrijven ervaren tekorten aan personeel en materialen
- 2022-05-18 Minister over tekort aan oogstpersoneel: "Voldoende aanbod binnen Nederland en EU"