Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Diego Canga Fano, Europese Commissie:

"In Brussel beseffen velen niet dat AGF-sector zorgt voor bijna 50 miljoen banen"

Onlangs vond het jaarlijkse evenement van Europatat en Freshfel plaats in Brussel. Volgens Diego Canga Fano, de directeur voor de afdeling Multilaterale Betrekkingen, Kwaliteitsbeleid en Landbouw van de Europese Commissie, is de algemene situatie van de landbouwsector van de EU goed, wat mede komt door de toenemende export.


Diego Canga Fano

Netto-exporteur

"We zijn sinds 2010 netto-exporteurs binnen de EU. Als je naar de exporttrends kijkt, zie je dat de gehele situatie positief is. Als je echter per land of per sector kijkt, zie je dat de situatie niet altijd per se positief is. Veel mensen in Brussel beseffen zich niet dat we nu netto-exporteurs zijn en denken dat de landbouwsector bestaat uit "fossielen" die altijd maar om meer geld vragen. Ik denk dat we deze mensen duidelijk moeten maken dat we binnen de EU voor 47 miljoen banen zorgen," aldus Diego.

Bezuinigen
"Waarschijnlijk worden tijdens het aankomende debat in Brussel een aantal belangrijke besluiten genomen met betrekking tot bezuinigingen. Daarom dring ik er bij mensen in de sector op aan om hun kiezers uit te leggen dat het geld wordt gebruikt voor groei en het genereren van werkgelegenheid. Ook moet duidelijk worden gemaakt dat de landbouwsectoren modern en innovatief zijn. Wij proberen deze boodschap ook door te geven, maar we hebben wel jullie hulp hierbij nodig."

Het Russische embargo blijft van invloed op de resultaten en Diego denkt dat de oplossing hiervoor in diversificatie ligt. De algehele resultaten zijn goed, dus de sector heeft zodoende zich goed met diversificatie kunnen herstellen. Er is echter nog steeds door het verliezen van de Russische markt nog steeds sprake van een markt die nog niet is gevuld.

Biologische AGF
In tegenstelling tot andere sectoren die met problemen te kampen hebben, neemt de biologische sector snel toe. De meeste biologische producten worden echter verkregen door middel van import in plaats van lokale teelt ondanks de toegenomen consumptie.

"De EU heeft in de afgelopen twee jaar overlegd over regelgeving voor biologische AGF. Veel telers in de EU wachten nu daarom op een laatste besluit. Ik maak me hier zorgen om, omdat er in een aantal sectoren sprake is van geweldige mogelijkheden voor biologische teelt, terwijl de telers gedwongen worden om te wachten tot ze weten wat nu precies de regelgeving gaat zijn. We moeten dit proces versnellen en het overleg afsluiten, zodat we op gelijk niveau met de rest van de wereld komen. We hopen dit met eind juni rond te hebben, maar het is nog afwachten of dat daadwerkelijk lukt," aldus Diego.


Aanwezigen tijdens de presentatie.

Import en gewasbeschermingsmiddelen
Wat betreft import werkt de EU hard aan naleving. Diego benadrukte dat landen die willen exporteren naar de EU de Europese regels in acht moeten nemen. Hij zei echter ook dat er verzoeken zijn geplaatst om bepaalde middelen toe te staan.

"We willen wat orde scheppen in de huidige situatie omtrent gewasbeschermingsmiddelen. Er is sprake van grote verschillen in regelgeving en we moeten daarom de huidige regels in overeenstemming brengen. Er zijn veel mensen die overeenkomsten met de EU willen sluiten met betrekking tot biologische AGF. We zijn een erg aantrekkelijke markt en we moeten die eigenschap gebruiken om fytosanitaire obstakels te verwijderen. Als een bepaald land met ons wil onderhandelen over biologische AGF, dan bevinden wij ons in een geweldige positie om erop aan te dringen dat zij hun fytosanitaire maatregelen op orde hebben. Biologische AGF kan een heel goed pressiemiddel zijn tijdens deze onderhandelingen."

Geografische indicatie
Het aantal producten met een geografische indicatie (GI) neemt in de EU toe. Recente cijfers laten zien dat deze producten een hogere prijs vangen dan producten zonder GI. Gemiddeld is de prijs voor een GI-product 2,23 groter. Er zijn grote aantallen hiervan in Italië, Frankrijk en Spanje, maar ook wat uit landen als Roemenië en Bulgarije, die relatief kort lid zijn van de EU. Diego zegt te hopen dat het aantal GI-producten per land op een gegeven moment meer evenredig worden gedistribueerd over de hele EU. Momenteel is 38% van deze producten geregistreerd met GI afkomstig uit de AGF-sector.

Buitenlandse markten
"In het verleden is teveel nadruk gelegd op interne markten. De grootste prioriteit voor de EU ligt nu op buitenlandse markten. In het verleden hebben we 160 programma's gefinancierd, waarbij meer dan 70% gericht was op de interne markt. We willen die focus nu omdraaien."

Vorig jaar zijn een aantal regelgevingen aangenomen met betrekking tot de externe markt. Dit betreft werkprogramma's, het opvoeren van campagnes in derde wereldlanden en het stimuleren van multi-programma's tussen verschillende lidstaten. De Europese Commissie is mede verantwoordelijk voor de financiering van 80% van deze investeringen. Het totaal aan investeringen is nu gestegen tot €200 miljoen per jaar.

Gerard Backx van HZPC Holland B.V. stelt een vraag aan Diego Canga Fano.

Er was met name veel interesse in de multiprogramma's. De Europese Commissie heeft veel aanvragen en interesse gekregen voor Azië (China, Japan) en Noord-Amerika (VS en Canada).

"We kiezen voor landen om te bezoeken en in te investeren met potentie voor handelsdiplomatie, zoals Indonesië, Vietnam en Colombia. Deze landen laten potentieel zien, maar zijn niet per definitie een veilige keuze. Maar alsjeblieft gebruik van deze mogelijkheden. We willen dat je geld verdient en het maakt daarbij ons niet uit of je dit nu onder de vlag van je eigen land doet of die van de EU, zo lang je maar zorgt voor ontwikkeling en het genereren van banen. Europese handelsdiplomatie en nationale diplomatie vullen elkaar aan," besloot Diego.
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer